Naše mysl je takový stroj na přemýšlení. Součástí jsou všechny myšlenky jako jsou naše sny, naděje, očekávání, pocity smutku, radosti, úzkosti.
Myslíme si, že jsme naše mysl – kvůli tomu, s jakýma rolema se identifikujeme a ty „hrajeme“. „Jsem student/ka, dcera, učitel/ka, fotograf/ka..“
Myslíme si, že jsme naše mysl i kvůli našim smyslům. Meditace je tedy něco, co je kompletně mimo přemýšlení.

Cílem meditace je strávit co nejvíc času mimo svoji mysl. 
Dovolit si a nechat všechny myšlenky i pocity odejít.
Neutrální stav, ve kterém se necítíte se ani dobře, ani špatně.
Je to jako pocit prázdnoty a zároveň naplnění. 
Je to stav vědomí bez přítomnosti mysli. 

PROČ MEDITOVAT?

▶️ Protože potřebuješ pauzu od přemýšlení.
▶️ Nebo chceš nechat mozek, aby měl na chvíli pauzu od tebe. 😄
▶️ Zvýšit produktivitu, mentálně si odpočinout, uvolnit z mysli bordel a udělat místo na nové nápady.
▶️ Dosáhnout klidu – naučíš se zvládat stres.
▶️ Meditování je skvělý způsob, jak načerpat novou energii.

CO MEDITOVÁNÍM JEŠTĚ MŮŽEŠ ZÍSKAT?

🧘‍♂️ Naučíš se víc poznávat své tělo i mysl, pracovat se zvládáním emocí.
🧘‍♂️ Je to skvělá psychohygiena!
Prevence vůči nemoci, mentální posílení vůči trpkým situacím nebo chování.
🧘‍♂️ Zlepší se ti vztahy s druhými lidmi.
Častokrát v nás zůstává nějaká zloba kvůli maličkostem, doměnkám, očekávání. Můžeš se při meditování zaměřit na odpuštění, soucit, toleranci. Ty otravné myšlenky a pocity máš v sobě ty, ne ten druhý, děláš to hlavně pro sebe.
🧘‍♂️ Následuje postupná konstruktivní změna
Postupně k tobě budou přicházet „aha“ myšlenky, víc si uvědomíš své priority, své vnitřní nastavení, různá řešení situací, na která jsi dlouho hledal/a odpověď.
Tohle je záležitost pravidelného několika ročního meditování. Tak pojď to u sebe odstartovat.

TIPY, JAK (NE)ZAČÍT

Tohle není potřeba:
Mít přečteno x knih a článků o meditaci předtím než ještě vůbec začnu.
Navštěvovat drahé kurzy a nechat se učit meditování od pravého guru. Guru za tebe doma po kurzu meditovat nebude, může tě jedině nakopnout. Stejně tak tě můžou nakopnout videa na Youtube.
Chodit se učit meditovat do hodin jógy. Mnohem lepší je, když doma začneš a v hodinách jógy je meditace součástí při cvičení. Nenech jógu být jen fyzickým cvičením, když má tak božský přednosti začínající rozvojem osobnosti.

A takhle jo!
Napřed uspokoj své fyziologické potřeby. Hlavně, aby jsi neměl/a hlad a nechtělo se ti při meditování na záchod.
Najdi si nějaké klidné a teplé místo. Domluv si doma s ostatními na místě, kde tě všichni nechají být osamotě, nebudou kolem procházet nebo na tebe nebudou klepat, mluvit. V místnosti by měla být i tobě příjemná teplota, aby jsi nemyslel/a na to, jak je ti zima po celou meditaci. Můžeš přes sebe přehodit deku, nebo meditovat třeba v teplém županu.
To místo by mělo být co nejútulnější. Sedni si na měkký polštářek, využij při meditování svíček nebo si zapni LED světýlka.
Rozhodni se pro druh meditace. Máš chuť jen zavřít oči a vnímat sám/sama sebe? Třeba i poslouchat příjemný hlas řízené meditace? Nebo chceš mít (polo)otevřené oči a soustředit se třeba vše kolem tebe, na plamen svíčky, nebo i do vlastních očí v zrcadle?

Fyzio potřeby uspokojené, místo mám, druh meditace taky, ale pořád mi to nejde.
✅ Uklidni se, je to v pořádku, je to přirozené. Je důležité si uvědomit, že řešíš starosti, přemýšlíš nad minulostí/budoucností. Pozornost vědomě přesměruj na dýchání. Jak se břicho s nádechem zvedá, s výdechem klesá. To je to nejjednodušší.
✅ Pamatuj si, že meditování se člověk učí jedině opakováním. Čím víc budeš meditovat, tím lépe ti to půjde. Poprvé ti půjdou tři minuty, podruhé vydržíš minut pět. Každodenním praktikováním se dostaneš po měsíci na minut deset, možná i víc.

Pokud tě zajímají víc vědecké studie, tady jsem nějaké našla.

První je z American Journal of Health Promotion, z roku 2018, kde zkoumají vliv aerobní aktivity jako je chození a meditace u lidí s pocity úzkosti. Průměrný věk byl 21 let, bylo vytvořeno 5 skupin (meditující – chodící – meditující, pak chodící – chodící, pak meditující – sedící a nic z toho nedělající), délka aktivit byla cca 10 minut a stavy úzkosti měřili před i po. A teď k výsledkůůůům!
U těch, co meditovali ať to bylo v kombinaci s chozením nebo ne, tak se výrazně snížily pocity úzkosti. Ti, co jen chodili nebo jen seděli, tak u těch se to nijak výrazně nezměnilo. Autoři doporučují nakombinovat 10 minut meditace s 10 minutovou chůzí.

Druhá je naše česká (2019), kde využili virtuální realitu (VR). V pilotní studii si můžete mimo samotný případ počíst víc o pranayama dýchání a využívání moderních technologií. Tady na té studii se mi líbí využití VR co se týče léčení, ne jen hraní her (což je ale taky bomba). 👏 Teď k případové studii – 28 lidí, ve věku 21-64 let, dotazník měření úzkosti, 7 minutový trénink pranayama dýchání ve VR propojený s biofeedbackem dechu (takový čidlo na dýchání). Výsledek? Subjektivní pocit snížení úzkosti.

Třetí (2019) se týká open monitoring meditace ( = doslovný překlad „otevřené sledování“, při ní jen pozorujete vlastní tělo). Pozorovali při ní 206 žen, 103 meditujících a kontrolní skupina 103 nemeditujících. Napřed seděli 5 minut v klidu se zavřenýma očima, následoval poslech 20 minutová řízené OM meditace. Po celou dobu byl proces zaznamenáván pomocí EEG čepice. Výsledkem jsou změny v oblasti pojmenované „error positivity (PE)“ – což se pojí s vyšší všímavostí vůči svým „errorům“ – člověk se dokáže poučit ze svých chyb a selhání, jen je neignoruje a nesnaží se je zamést pod kobereček. 

SHRNUTÍ

👉 Meditování neni nic komplikovaného. Sedneš si kamkoliv doma zabalená/zabalenej v dece, aby ti bylo teplo.
👉 Někam, kde je klid a nikdo tě nebude rušit a začneš jen pozorovat. Pozorovat vlastní dýchání, uvolněné nebo napjaté tělo, které budeš postupně vědomě uvolňovat. 
👉 Pozoruješ, jak se ti s každým nádechem zvedá břicho a s každým výdechem klesá a uvolňuje se. 
👉 Pozoruješ myšlenky, které se ti míhají v hlavě a necháváš je proběhnout. 
👉 Můžeš si pomoct vizualizací, jak je odfoukává vítr, jak odplouvají jako mraky na nebi nebo jako vlny v moři. 

ZDROJE

články:
Edwards, M. K., Rosenbaum, S., & Loprinzi, P. D. (2018). Differential Experimental Effects of a Short Bout of Walking , Meditation , or Combination of Walking and Meditation on State Anxiety Among Young Adults. American Journal of Health Promotion32(4), 949–958.
Francová, A., Šouláková, B., Procházková, L., & Fajnerová, I. (2019). Dechový trénink ve virtuální realitě na podporu relaxace – pilotní studie. Česká a Slovenská Psychiatrie115(1), 20–26.
Lin, Y., Eckerle, W. D., Peng, L. W., & Moser, J. S. (2019). On Variation in Mindfulness Training : A Multimodal Study of Brief Open Monitoring Meditation on Error Monitoring. Brain Sciences9(226), 1–23.

obrázky:
@wheresmybubble, Debbie Tung
@dnesfotiim